"את שונאת את החרדים?": כך הגיבה היועמ"שית

  זמן אוויר 1 Comment on "את שונאת את החרדים?": כך הגיבה היועמ"שית

  סאגת משבר הגיוס: לאחר שהיועמ"שי גלי בהרב מיארה הגישה את תשובת המדינה לבג"צ ממנה עולה כי קיימת סכנה מיידית למעמדם החוקי על בני עולם הישיבות, חייג מנחם טוקר בשידור חי בתוכנית 'זמן אוויר' ללשכת היועמ"שית ובשם כל המאזינים שאל אותה בצורה גלויה: "האם את שונאת את החרדים"? כיצד הגיבה מיארה? | האזינו

  צילום: פלאש 90
  21:24
  17.04.24
  איתי גדסי No Comments on חשיפה: נתניהו מעדיף להגיב באמצעות המוסד; הרמטכ"ל מתנגד

  התכניות האחרונות

  ארכיון תוכניות

  פוסטים אחרונים

  תגיות  1 תגובות

  מיין תגובות
  1. 1

   ב"ה
   מעניין אם הצנזורה של רדיו קול חי תהיה יותר אדיבה מהצנזורה של היועמש"ית ותתן לפרסם את הנתונים. (מנחם טוקר לתשומת לבך. בדק בית עם הצנזורה של רדיו קול חי)

   רגע לפני שבג"צ הולך להפסיק את תקצוב הישיבות בתמיכתה הנלהבת של היועמש"ית

   אולי כדאי סוף סוף לחשוף את הנתונים כמה כסף ושווה כסף מקבלים חיילים בתקופת השירות ואחריה?
   לא היה מזיק איזה עבודה מחקרית של מרכז המחקר והמידע של הכנסת בעניין.

   להלן חלק מהנתונים:

   מה גובה המשכורת הצבאית של חיילי סדיר בכסף ובשווה כסף?

   בינואר 2023 התעדכנה המשכורת של החיילים הסדירים, והיא עומדת על הסכומים הבאים:

   לוחמים: 2,647 ש"ח לחודש
   לוחמי חוד: 3,276 ש"ח לחודש החל מהשנה השלישית לשירות
   תומכי לחימה: 1,926 ש"ח לחודש
   חיילים עורפיים: 1,327 ש"ח לחודש

   להלן סיכום ביניים (חלקי ובלתי ממצה) עבור לוחמים בלבד, בשקלול כסף ושווה כסף:

   לוחמים: 2647 ₪ (משכורת), 632 ₪ (מענק שחרור, על כל חודש שירות) , 915 ₪ (פיקדון אישי עבור כל חודש שירות) , 470 ₪ ( נקודות זיכוי ממס הכנסה. במשך שלוש שנים מתום השירות חיילים משוחררים זכאים לנקודות זיכוי. שירות של שנתיים לפחות יזכה בשתי נקודות השוות יחד 470 ש"ח בחודש , 203 ₪ חייל סדיר פטור מתשלום דמי ביטוח לאומי. חיילים מקבלים את שירותי הבריאות מצה"ל, ואינם מבוטח במסגרת חוק ביטוח בריאות ממלכתי. סך הכל נהנה חייל מפטור דמי ביטוח לאומי ודמי ביטוח בריאות בסך 203 ₪ לחודש, נכון ל-2024), עד כאן בלבד – 4,867 ללוחם.

   אם נוסיף מילגות לימודים,הכשרות – עוד כ – 1500 ₪ לחודש, אם נוסיף אכילה שתיה מגורים, נגיע לשכר גבוה בהפרש ניכר משכר המינימום (העומד על 5,571.75 ₪). אם נוסיף שווי הכשרות מקצועיות בצבא נגיע עוד להרבה יותר. פטור מתשלום ארנונה עבור 4 חודשי שכירות בחינם אחרי השחרור – שווה ערך ל-200 ₪ מינימום עבור כל חודש שירות (לפי תקופת שירות בסיסית 25 חודש), פטור מתשלום ארנונה עבור שכירות לכל אורך תקופת השירות (ישנם משפחות שמנצלות זאת ורושמות את שכירות הדירה על שם החייל) שווה ערך לכ – 600 ₪ עבור כל חודש שירות. (המקור בחוק לפטור מארנונה: חוק הרשויות המקומיות (פטור חיילים, נפגעי מלחמה ושוטרים מארנונה), תשי"ג–1953).

   יושם לב, זה ממש לא עוצר כאן. החל מיוני 2024, משכורת החיילים תעלה ב-25% מהחודש ה-25 לשירות, ומינואר 2025 היא תעלה ב-25% נוספים החל מהחודש ה-25 לשירות!!!

   לפי הערכה, חייל לוחם מקבל תמלוג בכסף ושווה כסף בסכום העולה על 14,000 ₪ בחודש, יותר מחייל אמריקני (לפי תחשיב יחוס, בשקלול היחס בין שכר ממוצע במשק לבין משכורת החייל)

   אם נחשב ממוצע לפי שקלול כלל החיילים, לרבות צבא קבע וחיילי מילואים, הרי שהשכר הממוצע של חייל בישראל גבוה בהפרש ניכר משכר ממוצע של חייל אמריקאי למרות ששירותו בצבא האמריקאי הוא במסגרת צבא מקצועי ולא שירות חובה.

   עוד לא הוספנו תחשיב כמה שווים ההכשרות המקצועיות היוקרתיות יותר (כמו בחיל האוויר) והיוקרתיות פחות, שם דווקא נמצא הכסף הגדול. לא סתם אחוז המתגייסים הוא גדול. פשוט משתלם תרתי משמע, ומותר לדבר על זה לפחות עכשיו!

   לא נכנסנו גם ל"קטנות" כמו מגרשי מקרקעין שראש הממשלה הבטיח לחלק לחיילים משוחררים. פנסיות שמנות שאין כדוגמתן במשק ואפיו הרפורמה בתחלבורה שמעניקה שנה נסיעות חינם.
   עכשיו השאלה האם לא הגענו כבר למצב של צבא מקצועי, ומה טענותיה של היועמש"ית בעניין חוסר שווין